Účelem operace zlepšení vzhledu oblasti dolních víček. Stárnutí dolních víček se projevuje tukovými prolapsy, povolenými svaly a pokleslou kůží dolních víček. V důsledku poklesu a prolapsu se zvýrazňuje rýha mezi víčkem a tváří. Pokud tíha víčka převáží nad podpůrnými anatomickými strukturami může dojít i k odchlipování víčka od očního bulbu (tzv. stařecké ektropium nebo dokonce ektropium v důsledku neúspěšné předchozí operaci dolních víček!).
Je několik druhů operací dolních víček:
a) Pokud je hlavním příznakem pouze tukový prolaps, lze provést odstranění tuku přes vnitřní stranu víčka přístupem přes spojivku (transkonjuktivální blefaroplastika). Na kůže není řez, a hojení je rychlejší. Provádí se u mladších pacientek.
b) Operace, kdy se zvedá kůže dolního víčka, pak se část kůže odstraňuje a redukují se tukové prolapsy.
c) Nejčastěji se zvedá kůže i se svalem víčka, redukují se tukové prolapsy, část kůže a svalu a pro zpevnění víčka se provádí svalový závěs
d) Pokud se k výše uvedenému musí zavěsit i ploténka dolního víčka mluví se kantopexi (závěs zevního koutku)
e) V případech kdy je dolní víčko výrazně uvolněné či se projevuje ektropium je nutné víčko zkrátit a zevní koutek zavěsit – zevní kantoplastika. Z uvedeného je patrné, že v porovnání s horními víčky je operace dolních víček složitější a riziko komplikací větší. Operace dolních víček nezlepšuje jemné vrásky vedle zevního očního koutku.
Operaci dolních víček lze provést dohromady s horními víčky, samostatně trvá asi hodinu. Stehy se odstraňují za týden, otoky přetvávájí déle než u horních víček a konečný efekt lze hodnotit asi 2 měsíce po operaci.
www.plastikos.cz- všechna práva vyhrazena
Foto na pozadí pochází od uživatele plethr
V roce 2010 vytvořil